Mbrojtësi i gjelbër i shëndetit

  • E.K /
  • 26 September 2020 - 09:35
Mbrojtësi i gjelbër i shëndetit

Dimrin pa lakër askush nuk mundet ta imagjinojë. Të gjitha llojet e lakrës kanë pak kalori dhe janë të pasura me vitamina C, që ndikon mirë në forcimin e imunitetit.

LAKRA - ILAÇI PËR GJITHË ORGANIZMIN

Pasi është e pasur me ujë dhe fibra bimore, sidomos ju sugjerohet personave me mbipeshë dhe atyre që kanë probleme me tretjen, sepse në 100 gramë gjenden vetëm 25 kalori. Për ta rregulluar punën e zorrëve, duhet që të pini dy apo tri lugë shëllirë të lakrave para secilës shujtë. Për personat me pagjakësi sugjerohet lakra e freskët apo ai i zier në avull, sepse është i pasur me minerale, vitamina. Disa studime tregojnë se femrat që e konsumojnë lakrën tri herë në javë për 70 për qind janë më pak të rrezikuara nga kanceri i gjirit. 

(Kosova Sot Online)