E vetmja kafe që duhet të pihet nga ata që duan të bien në peshë

  • E.K /
  • 22 nëntor 2020 - 10:00
E vetmja kafe që duhet të pihet nga ata që duan të bien në peshë

Sipas nutricionistes britanike Sarah Flowers, një filxhan kafe në ditë mund të ndihmojë ndjeshëm në humbjen e peshës.

Por pasi të keni pirë atë të mëngjes dhe pasdites, pse të mos zgjidhni kafen që do t'ju japë rezultatet më të mira (gjithmonë në kombinim me një dietë të ekuilibruar dhe ushtrime fizike), duke rënë kështu në mënyrë dramatike në peshë.

Kështu që zgjedhja më e mirë që mund të bëni është kafeja jeshile!

Dallimi me kafenë e zakonshme është se kokrrat e saja nuk janë të pjekura, duke rezultuar në nivele më të larta të acidit klorogjenik.

Ky acid ndihmon me sëmundjet kardiovaskulare, diabetin, por edhe humbjen e peshës.

Më konkretisht, hulumtimi i botuar në ‘Indian Journal of Innovative Research and Development’ ka treguar se kjo kafe mund të ndihmojë ndjeshëm në humbjen e peshës dhe djegien e dhjamit.

Studiuesit u dhanë një sasi minimale kafeje të gjelbër njerëzve mbi peshë çdo ditë.

Pas 22 javësh, ata kishin humbur 10% të peshës së tyre!

"Marrja e dozave të shumta të ekstraktit të kokrrës së gjelbër të kafesë në ditë në lidhje me një dietë të shëndetshme dhe aktivitetit fizik të rregullt është treguar të jetë një mënyrë e sigurt dhe efektive për të humbur peshë", tha studiuesi kryesor Joe Vinson, profesor në Universiteti i Scranton në Pensilvani.

(Kosova Sot Online)