Për të gjithë fansat e pijeve energjike: Ja çka i bëjnë trupit tuaj

  • G.G /
  • 26 November 2020 - 16:50
Për të gjithë fansat e pijeve energjike: Ja çka i bëjnë trupit tuaj

Duhet t’ju ketë ndodhur të paktën një herë që të ishit aq të lodhur dhe pa gjumë sa të kërkoni për ndonjë pije energjike, pasi thjesht nuk e duronit dot ditën e punës.

Sidoqoftë, çfarë ndodh saktësisht në trup pasi të pini vetëm një kanaçe?

Dhjetë minutat e para – kafeina stimulon qarkullimin dhe rrit presionin e gjakut dhe rrahjet e zemrës.

Pas 15 minutash – përqendrimi rritet.

Pas gjysmë ore – përgjumja zhduket për shkak të presionit të lartë të gjakut dhe nxitimit të sheqerit.

Pas një ore – efekti energjik zvogëlohet dhe ju tashmë ndiheni të lodhur përsëri. Pirja fillon të heqë elementët e dobishëm nga trupi.

Pas gjashtë orësh – nivelet e kafeinës bien me 50 për qind

Pas 12 orësh – e gjithë kafeina zhduket. Saktësisht se sa kohë duhet për të ndodhur kjo varet nga aktiviteti juaj fizik dhe mosha.

Pas 24 orësh – konsumimi i rregullt i pijeve energjike shkakton dhimbje koke, nervozizëm dhe dispepsi. Ju nuk keni aspak energji.

Pas dy javësh – trupi mësohet me dozimin e rregullt të kafeinës dhe efekti i pijeve zvogëlohet. Problemet përfshijnë pagjumësi, shtim në peshë (për shkak të sheqerit), nervozizëm dhe mbindjeshmëri emocionale, rrahje të shpejta të zemrës dhe presion të lartë të gjakut.

Burimi më i mirë i energjisë është një mënyrë jetese e shëndetshme. Flini mjaftueshëm, luani sporte dhe hani mirë. Nëse jeni shpesh të lodhur, këshillohuni me një mjek.

(Kosova Sot Online)