Nuk hani shumë ushqim, por sërish shëndosheni? Këto zakone të përditshme mund të ndikojnë në shtimin në peshë

  • G.G /
  • 30 nëntor 2020 - 10:58
Nuk hani shumë ushqim, por sërish shëndosheni? Këto zakone të përditshme mund të ndikojnë në shtimin në peshë

Ka disa njerëz që ankohen shpesh për faktin se nuk hanë shumë ushqim dhe sërish shtojë peshë. Mirëpo nuk është e gjitha vetëm tek sasia e ushqimit që konsumoni, por edhe disa zakone të përditshme që ndikojnë tek shtimi në peshë. Për shkak të rutinës ne bëjmë disa zgjedhje të gabuara që kanë ndikim të drejtpërdrejtë në shëndetin tonë.

Nuk e shuani etjen me ujë

Nëse nuk pini ujë kur keni etje, por pije të tjera freskuese, patjetër do të shtonin sasinë e kalorive. Nëse moderoni ujin dhe pijet freskuese nuk do të keni më probleme me kilogramët e tepërt.

Ushqimet Snacks

Shumë persona e kanë të vështirë t’i shmangin ushqimet e njohur si ‘snacks’, por të paktën mund të kuzizoheni në konsumimin e tyre. Për shembull kur uleni në divan për të parë filmin tuaj të preferuar hidhni në tas një sasi të moderuar të chipsave, pasi në këtë mënyrë mund të kontrolloni sesa hani.

(Kosova Sot Online)