Ilaçi më i mirë për dhimbjet e kokës

  • E.K /
  • 01 December 2020 - 11:21
Ilaçi më i mirë për dhimbjet e kokës

Në mënyrë që të hiqni qafe dhimbjet e kokës, më së miri është t'ju qaseni ilaçeve natyrale. Dhimbjet e kokës shkaktohen nga tkurrja e muskujve, ndërsa që dhimbjet lëvizin nga njëri në tjetrin vesh, nga pjesa e parme dhe e prapme e kokës.

MIGRENA

Te migrena dhimbja shfaqet në njërën anë të kokës. Migrena është trashëguese dhe tri herë më shpesh prek femrat se meshkujt. Ekspertët besojnë se migrenën e shkaktojnë shenjat nervore, të cilat trurit i dërgojnë shenja të gabuara për dhimbje.

VAJI I MENTËS

Hidhni vaj të mentës në hapësirën e linjës së flokëve në ballë. Ky vaj do të krijojë ndjenjën e ftohtë dhe do të relaksojë muskujt në kokë dhe në qafë.

ÇAJ NGA XHENXHEFILI

Blini xhenxhefil të freskët dhe e qëroni rrënjën e tij, e më pas rrënjën e qëruar e hidhni në një sasi të ujit të vluar. Ky lloj i çajit zbut inflamacionet me të njëjtën shpejtësi sikurse edhe aspirina. 

(Kosova Sot Online)