Tri mënyra të thjeshta kundër aromës së keqe të gojës

  • E.K /
  • 30 janar 2021 - 12:17
Tri mënyra të thjeshta kundër aromës së keqe të gojës

Nëse nuk mund t'ju ndihmojë stomatologu, kthejuni natyrës. Në mënyrë që aroma të jetë e freskët, e dhëmbët të bardhë dhe të freskët, nevojitet pastrimi i rregullt, ushqimi i duhur, shmangni shprehitë e këqija si duhani dhe kafeja dhe brenga për shëndetin.

UJI PËR SHPËLARJE

Ujin për shpëlarjen e gojës mund ta përgatisni edhe vetë, nga pelini. Merrni pelinin me majë të lugës dhe e përzieni me një gotë ujë të vluar. E lini të qëndrojë për 20-25 minuta. Me këtë çaj mund të shpëlani gojën 3-4 herë në ditë.

LIMONI

Shtrydheni gjysmë limoni, e shpëlani gojën me të, por mos e përpini. Më pas e pini edhe një gotë ujë, ose një gotë jogurt. Me ndihmën e jogurtit do t;ia dilni që gjatë gjithë ditës të keni aromë të këndshme dhe të freskët në gojë.

BORZILOKU

Gjethet e freskëta të kësaj bime, po ashtu janë zgjidhja e duhur për të larguar aromën dhe frymën e keqe nga goja. Përtypni disa gjethe të kësaj bime, e aroma juaj sh

(Kosova Sot Online)