Çfarë mund të ndodhë me trupin tuaj nëse filloni të bëni dush pa sapun?

  • E.K /
  • 12 February 2021 - 16:57
Çfarë mund të ndodhë me trupin tuaj nëse filloni të bëni dush pa sapun?

Jemi mësuar të mendojmë se kujdesi i mirë për lëkurën do të thotë të kesh lëkurë të pastër. 

Sidoqoftë, pastrimi i trupit nga koka te këmbët me sapun mund të bëjë më shumë dëm sesa  mirë për shëndetin dhe pamjen tuaj.

Kjo, pasi sapuni ka erë të mire por nuk është aspak i dobishëm për lëkurën tuaj.

'Bright Side' vendosi të zbulojë nëse mjafton vetëm uji për të shpëlarë papastërtitë dhe çfarë ndodh kur vendosni të ndaloni përdorimin e sapunit.

1. Lëkura juaj do të ndihet më e shëndetshme.

Larja vetëm me ujë do të ekuilibrojë shtresën mbrojtëse të lëkurës tuaj. 

Ndërsa sapuni në mënyrë efektive largon papastërtitë nga trupi juaj, ai gjithashtu pastron vajrat natyralë të sekretuar nga lëkura juaj.

Përdorimi i rregullt i sapunit gjithashtu mund të prishë ekuilibrin e pH  e lëkurës, duke e lënë atë të thatë dhe të irrituar.

2. Nuk do të keni aromë në trup

Ndërsa dushi me sapun do t’ju bëjë të keni erë të freskët afatshkurtër, kjo në thelb e bën lëkurën tuaj më të prekshme nga bakteret. 

Përbërësit e ashpër të sapunit prishin ekuilibrin midis vajrave të lëkurës dhe baktereve që jetojnë në lëkurën tonë, gjë që bën që lëkura të  prodhojë edhe më shumë vaj dhe baktere. 

Sapunët antibakterialë janë veçanërisht të dëmshëm pasi shkatërrojnë mikrobet e dobishme së bashku me ato të këqija.

3. Do të mbajë pjesët tuaja intime të shëndetshme.

Larja me sapun rregullisht mund të thajë zonën gjenitale e cila mund të çojë në kushte të caktuara shëndetësore. 

Është më mirë të përdorni ujë të ngrohtë për të larë pjesët tuaja private, ose ujë të nxehtë kur duhet të hiqni aromat.

4. Lëkura juaj mund të qëndrojë pa rrudha për më gjatë.

Ndërsa shumë përbërës që gjenden në sapun kanë për qëllim ta lënë lëkurën tuaj të pastër dhe të freskët, ato në fakt mund të shkaktojnë më shumë dëm sesa dobi. 

Në fakt, ato mund të dëmtojnë mantelin acid të lëkurës tuaj, i cili nga ana tjetër mund të përkeqësojë shumë gjendje të lëkurës, si puçrrat dhe dermatitet. 

Larja me sapun e than lëkurën tuaj, e cila mund të çojë në  rrudha .

5. Mund të zvogëlojë shanset tuaja për të zhvilluar mungesë të vitaminës D.

Përveç se kontribuojnë në plakjen e parakohshme të lëkurës, sapunët gjithashtu mund të ndërhyjnë në thithjen e vitaminës D. 

Lëkura jonë e kthen energjinë e diellit në vitaminë D dhe disa specialistë të kujdesit shëndetësor rekomandojnë të bëni dush më rrallë, pasi mund të prishë ekuilibrin e lëkurës dhe të lajë pak nga vitamina D.

Sidoqoftë, shumë në komunitetin mjekësor besojnë se vitamina D mbetet në lëkurë edhe pas dushit.

(Kosova Sot Online)