Portokalli mbron sytë dhe trurin

  • E.K /
  • 10 March 2021 - 08:23
Portokalli mbron sytë dhe trurin

Portokajtë janë të pasur me vitaminë A, e cila siguron shëndetin e mukozave në sy. Vitamina A mund të merret në trup në formën e përbërjeve karotenoide si luteina dhe beta-karotina.

Një dietë e pasur me luteinë (vezë, lakër jeshile, spinaq, misër, brokoli ...) mbron qelizat e syve nga efektet e dëmshme të radikaleve të lira dhe parandalon zhvillimin e degjenerimit senular të makulës.

Vitamina A është gjithashtu e nevojshme për krijimin e një pigmenti vizual (rhodopsin) që lejon që syri të përshtatet me intensitetin e dritës. Për shkak të vetëm një mungese të vogël të kësaj vitamine, verbëria e natës mund të ndodhë gjithashtu. Sigurisht, ekziston edhe vitamina C, e cila ka efekte të forta antioksidues, ngadalëson dhe parandalon zhvillimin e kataraktit dhe zvogëlon efektet e dëmshme të radikaleve të lira.

Gjithashtu, acidi folik dhe vitamina B9 në portokall promovojnë shëndetin e trurit. Për shkak të këtyre lëndëve ushqyese, gratë shtatzëna këshillohen gjithashtu të hanë portokall për të zvogëluar rrezikun që fëmija i tyre të vuajë nga çrregullime të mëvonshme neurologjike.

Portokajtë gjithashtu përmbajnë fitonutrientë të quajtur polifenole dhe luajnë një rol të rëndësishëm në zhvillimin e të mësuarit dhe funksionit të kujtesës në tru.

(Kosova Sot Online)