Bomba me vitamina, që e forcon organizmin

  • E.K /
  • 19 prill 2021 - 11:42
Bomba me vitamina, që e forcon organizmin

Kjo përzierje është një depo plot me vitamina dhe mikroelemente. Është e dobishme dhe shëron shpejt organizmin. Kjo pastë kompenson deficitin në vitamina, e kjo përzierje është e mirë për forcimin e sistemit kardiovaskular dhe forcim të imuniteti Përbërësit: - rrush të tharë - kajsia të thara - fik - arra - mjaltë - dje një limon me lëvore.

Përgatitja

Të gjithë përbërësit i bluani në makinën për bluarje, në të cilin e bluani mishin (ose përbërësit e përmendur duhet t'i copëtoni shumë imët), më pas në përzierje e shtoni mjaltin cilësor, i përzieni dhe më pas e zhvendosni nëpër kavanoz. Masën ta ruani në frigorifer.

Merrni nga një lugë të madhe të supës, dy herë brenda një dite. E merrni në mëngjes porsa të zgjoheni, pra në bark të thatë si dhe në mbrëmje pak para se të shkoni në gjumë. Për fëmijët (më të moshuar se 4 vjeç) - merrni nga një lugë të vogël, në të njëjtën mënyrë. Kjo përzierje e forcon dhe e përmirëson punën e organizmit. Detyrimisht, përbërësit t'i pastroni para se t'i bluani. Sipas rregullave, uji duhet të jetë i vluar paraprakisht.

(Kosova Sot Online)