Çfarë i ndodh trupit tuaj nëse hani 3 hurma arabe në ditë!

  • A.P /
  • 22 prill 2021 - 15:46
Çfarë i ndodh trupit tuaj nëse hani 3 hurma arabe në ditë!

Edhe pse hurmat arabe nuk konsiderohen një superushqim, ato janë aty afër. Hurmat ofrojnë shumë përfitime shëndetësore sa është pothuajse domosdoshmëri t’i hani ato. Dhe fakti që janë të ëmbla dhe me shije të mirë, i bën akoma më të mira. Më poshtë abcnews.al do ju tregojë disa përfitime që merrni prej tyre.

1. Shëndeti juaj i kockave do të përmirësohet

Një studim tregon se hurmat arabe janë të pasura me minerale të tilla si fosfor, kalcium, kalium dhe magnez, të cilat forcojnë kockat dhe luftojnë osteoporozën.

2. Tretja juaj do të përmirësohet

Hurmat arabe janë të pasura me fibra dhe sistemi ynë tretës kërkon që fibra të funksionojë si duhet, informon abcnews.al. Marrja e fibrave parandalon kapsllëkun dhe nxit lëvizjet e rregullta të zorrëve. Një studim i botuar në British Journal of Nutrition, tregoi se njerëzit që konsumojnë hurma rregullisht kanë një sistem tretës shumë më të mirë se ata që nuk e konsumojnë.

3. Ndihmojnë në luftimin e stresit dhe depresionit

Hurmat përmbajnë vitaminë B6, e cila është treguar se ndihmon trupin të krijojë serotonin dhe norepinefrinë, të cilat përmirësojnë shëndetin e trurit tuaj. Serotonina rregullon gjendjen tuaj shpirtërore, ndërsa norepinefrina lufton me stresin. Për më tepër, nivelet e ulëta të B6 janë të lidhura me depresionin. Sa më shumë vitaminë B6 të marrim, aq më mirë do të ndihemi jo vetëm fizikisht, por edhe mendërisht.

4. Japin një nxitje të konsiderueshme të energjisë

Hurmat janë të pasura me fibra, kalium, magnez, vitamina dhe antioksidantë që i bën ato ushqim të përsosur. Ato sigurojnë një shpërthim të qëndrueshëm të energjisë falë sheqernave si fruktoza dhe glukoza, informon abcnews.al.

5. Mund të parandalojnë sëmundjet e zemrës

Një studim arriti në përfundimin se hurmat ulin nivelet e triglicerideve dhe ulin stresin oksidativ, të dy këta janë faktorë rreziku për sëmundjet e zemrës dhe aterogjenezën. Për më tepër, ato janë një burim i pasur i kaliumit, i cili, sipas studimeve, ul presionin e gjakut dhe zvogëlon rrezikun e goditjes në tru, si dhe sëmundje të tjera të lidhura me zemrën.

6. Zvogëlojnë rrezikun e kancerit të zorrës së trashë

Hurmat mbrojnë sistemin tonë të tretjes dhe zorrën nga bakteret e dëmshme duke zvogëluar kështu rrezikun e përhapjes së tij në zorrën e trashë, informon abcnews.al.  Një studim, i kryer nga Departamenti i Ushqimit dhe Shkencave Ushqyese, zbuloi se njerëzit që konsumojnë hurma rregullisht rrisin zhvillimin e llojit të mirë të baktereve që na mbron nga rritja e qelizave të kancerit në zorrën e trashë.

7. Lehtësojnë simptomat e alergjive sezonale

Fatmirësisht, hurmat kanë një efekt pozitiv mbi alergjitë. Një studim tregon se hurma është efektive në uljen e disa shënjuesve të inflamacionit në pacientët me SAR.

8. Ndihmojnë në humbjen e peshës

Hurmat gjithashtu mund të ndihmojnë në humbjen e peshës. Ato kanë fibra dhe ju bëjnë të ndiheni të ngopur për një kohë të gjatë dhe parandalon thumba të glukozës në gjak. Për më tepër, hurmat përmbajnë antioksidantë si antocianina, fenolikë dhe karotenoide. Ata çlirojnë trupin tonë nga toksinat, rrisin tretjen dhe rrisin metabolizmin, gjë që çon në humbje peshe.

(Kosova Sot Online)