Këto janë arsyet pse duhet të hani lakër

  • E.K /
  • 20 maj 2021 - 14:35
Këto janë arsyet pse duhet të hani lakër

Nutricionistët rekomandojnë që të hamë lakër sa më shumë që të jetë e mundur në këtë periudhë të vitit sepse është e pasur me vitaminë C, e cila është provuar se mbron nga viruset. Përveç kësaj, lakra e freskët zvogëlon rrezikun e sulmit në zemër dhe goditjes në tru, ndihmon me reumatizmin dhe problemet e stomakut dhe lëkurës.

Dhimbja në gjunjë, shpinë ose shpatulla mund të lehtësohet duke shtrydhur një gjethe të lakrës së freskët. Në mënyrë që substancat nga gjethet të absorbohen më shpejt nën lëkurë, këshilla është që të para-kompresoni gjethen me një shishe.

Mbani vendin e lënduar nën lakër gjithë natën, ose për një trajtim më efektiv, ndërroni lakrën tri herë në ditë. Glukozidet që gjenden në lakër kanë një efekt të dobishëm në nyjat e ndezur, të fryrë dhe të dhimbshme. Lëngu i lakrës së freskët është efektiv në trajtimin e mukozës së irrituar të stomakut. Kjo konfirmohet nga një studim në të cilin pacientët pinin një litër nga ky lëng i freskët në ditë, i cili çoi në një ulje të dhimbjes së barkut ose ndërprerjen e tyre të plotë.

Kjo është për shkak të nivelit të lartë të glutaminës dhe aminoacideve, të cilat janë “lënda djegëse” për qelizat në murin e stomakut, si dhe zorrën e hollë. Një studim tregoi se fitonutrientët nga lakra – indole-3-karbinol (I3C), sulforafani dhe indoli ulin rrezikun e kancerit të gjirit. Lakra gjithashtu zvogëlon rrezikun e kancerit të zorrës së trashë.

Përmbajtja e lartë e fibrave dietike dhe fitonutrientëve është përgjegjëse për këtë, dhe hulumtimet tregojnë se njerëzit që hanë sasi të mëdha lakre vuajnë më pak nga ky lloj i keqdashjes. Përveç bollëkut të fibrave dietike, lakra gjithashtu përmban magnez, kalcium, magnez, folate, vitamina A, B1, B2 dhe B6, kalium, acide yndyrore omega-3.

(Kosova Sot Online)