Kefiri "heq" shtresat dhjamore

  • E.K /
  • 19 qershor 2021 - 11:11
Kefiri

Për kilogramët shtesë përreth stomakut shpeshherë fajtore janë zorrët dembele, që parandalojnë shkrirjen e shtresave dhjamore përreth stomakut dhe eliminimin e papastërtive nga organizmi. Nutricistët theksojnë se për këtë ekziston zgjidhja, dhe atë shumë e thjesht madje.

Përgjigja gjendet në koktejin e shëndetshëm, i cili do të duhej ta zëvendësonte kafjallin, e përgatitet lehtë e shpejt. Nevojiten 6 kumbulla të thara që çdo mbrëmje i përzieni me 100 mililitra ujë të vluar, i mbuloni për 10 minuta të qëndrojnë. Gjatë asaj kohe në tepsi shtoni dy lugë flluska, 1 lugë fara të bluara të lirit dhe po aq kakao. I përzieni me 300 mililitra kefir dhe përzieni mirë. Kumbullat i copëtoni imët dhe ia shtoni masës paraprake, i lini bashkë në frigorifer dhe i pini në mëngjes, në lukth të zbrazët.

(Kosova Sot Online)