Pse duhet të hani luleshtrydhe?

  • E.K /
  • 19 qershor 2021 - 15:36
Pse duhet të hani luleshtrydhe?

Përveç aromës dhe shijes së bukur, konsumimi i këtij fruti sjell shumë përfitime për trupin tonë.

Këto janë vetëm disa nga arsyet pse duhet të hani luleshtrydhe:

- Ato ndihmojnë në djegien e dhjamit të akumuluar

Ngjyra e kuqe e luleshtrydheve përmban antocianina që stimulojnë shkrirjen e yndyrës së akumuluar.

Trupi i përdor ato si lëndë djegëse dhe ndihmon në heqjen e depozitave të yndyrës.

- Ato përmirësojnë kujtesën afatshkurtër

Antocianina e përmendur tashmë është gjithashtu përgjegjëse për përmirësimin e kujtesës afatshkurtër.

Hulumtimet kanë treguar se kujtesa afatshkurtër mund të përmirësohet me sa 100 për qind në tetë javë duke konsumuar luleshtrydhe çdo ditë.

- Kanë pak kalori

Shumë fibra, 100 gramë luleshtrydhe përmbajnë vetëm 33 kalori dhe sa 58 mg vitaminë C, që është 98% e nevojave ditore.

Luleshtrydhet janë plot me fibra, dhe kombinimi i nitratit në luleshtrydhe stimulon rrjedhën e gjakut dhe oksigjenit në trup, kështu që do të përshpejtojë metabolizmin dhe do të ndihmojë në humbjen e peshës.

- Kanë efekt anti-plakje

Vitamina C, e cila gjendet në luleshtrydhe, është e nevojshme për prodhimin e kolagjenit, i cili i jep lëkurës elasticitet.

Ato gjithashtu përmbajnë acid ellagjik, i cili parandalon shkatërrimin e kolagjenit dhe inflamacionin në qelizat e lëkurës, dy armiqtë më të mëdhenj të një të riu që krijojnë rrudha.

- Lehtësoni inflamacionin

Inflamacioni ose inflamacioni është një reagim i zakonshëm i trupit ndaj stimujve që nuk i përshtaten, dhe luleshtrydhet ulin nivelet e proteinave reaktive C në trup, gjë që tregon inflamacion.

Njerëzit që vuajnë nga inflamacion kronik mund të lehtësojnë simptomat duke ngrënë luleshtrydhe.

(Kosova Sot Online)