Kujdes: Këto 5 shenja të qeta, shenjë e problemeve të mëdha shëndetësore

  • E.K /
  • 02 July 2021 - 10:29
Kujdes: Këto 5 shenja të qeta, shenjë e problemeve të mëdha shëndetësore

Trupi ju dërgon sinjale kur diçka nuk është në rregull me shëndetin. Shenjat e tilla mund të jenë simptoma të sëmundjeve serioze Dhëmbët e dëmtuar: Nuk ndjeni djegie në gjoks, nuk konsumoni pije të ëmbla të gazuara, por smalti i dhëmbëve është shumë e dëmtuar? Vizitoni mjekun ose gastroenterologun, sepse vuani nga vreri i tepërt në lukth. Hemorroidet: Nuk guxoni t'i lini në asgjë, por duhet të këshilloheni me mjekun rreth mënyrës së shërimit. Nëse keni hemorroide që nuk tërhiqen pas tretmanit - ekziston mundësia që nuk janë hemorroidet.

Mund të ketë gjasa se vuani nga sëmundja e Chron-it, infeksion autoimun në sistemin tretës. Të ënjtura të përcjella me djegie dhe të kruara: Kur një reaksion si ky shfaqet në bërryla, gjunjë, kokë apo në shpinë, është shenjë e ekzemës. Mirëpo, kjo do të thotë jotolerancë ndaj glutenit. Ndryshimi i dorëshkrimit: Kur mendoni në sëmundjen e Parkinson-it, me siguri se ju bien në mend dridhjet. Mirëpo, një nga shenjat e para që e tregojnë sëmundjen është ndryshimi në dorëshkrim. Ndryshimi në kujtesë: Harresa e kohëpaskohshme nuk është për t'u brengosur, por nëse në baza ditore harroni edhe gjërat më të thjeshta, ndoshta duhet ta vizitoni mjekun.

(Kosova Sot Online)