A është i sigurt përdorimi i vajit të diellit?

  • E.K /
  • 24 July 2021 - 11:09
A është i sigurt përdorimi i vajit të diellit?

Lëkura juaj do të nxihet më shpejt me ndihmën e vajit të rrezitjes, por gjithashtu do të ndikojë negativisht në të. 

Disa arsye tregojnë se kjo deklaratë është e vërtetë.

Vaji i kremit kundër diellit përmban shumë pak krem ​​kundër diellit (SPF). 

Në përgjithësi është 15 ose më pak, gjë që nuk është aspak e mjaftueshme për të mbrojtur në mënyrë adekuate lëkurën nga dielli. Madje mund ta dëmtojë ndjeshëm.

 Mjafton të ekspozoheni në diell për 10 minuta çdo ditë dhe ekziston mundësia e problemeve serioze.

Dermatologia Barbara Gilchrest e Spitalit të Përgjithshëm të Massachusetts, e cila është një bashkëpunëtore e Harvardit, beson se dekada të tëra hulumtimesh kanë treguar se ekspozimi në diell shkakton kancer të lëkurës dhe se një dietë e duhur që përfshin vitaminën D është thelbësore për ruajtjen e shëndetit të mirë. 

Me fjalë të tjera, nuk ka asnjë arsye të vlefshme pse duhet të ekspozoheni ndaj rrezatimit ultravjollcë (UV).

Ajo gjithashtu deklaroi se rrezitje është vetëm një përgjigje ndaj dëmtimit të ADN-së (acid deoksiribonukleik). 

Është ky lloj dëmtimi që është thelbësor për zhvillimin e kancerit, dhe gjithashtu përshpejton procesin e plakjes së lëkurës. 

Disa gra mund të bëjnë banja dielli për shumë vite, kështu që përfundimisht cilësia e lëkurës së tyre do të ndryshojë.

 I ashtuquajturi njollat ​​e moshës dhe më pas rrudhat e thella.

Shumica e kremrave kundër diellit përmbajnë gluten, një proteinë që prodhohet natyrshëm në vajra minerale.

 Nëse lëkura e thith atë në sasi të tepërt, shanset për të marrë sëmundjen e Duhring në njerëzit që janë intolerantë ndaj glutenit janë të mëdha. 

Manifestohet në formën e kruajtjes dhe flluskave në zonën e bërrylave, gjunjëve, shpinës dhe rrënjëve të flokëve.

Si të mbroni veten? Shmangni banjën e zgjatur të diellit dhe gjatë aktiviteteve të përditshme, vendosni akoma kremin në mënyrë që ta parandaloni atë. 

Ajo largon rrezet UV, nuk i tërheq ato (siç është rasti me vajin). 

Të rriturit rekomandohet të aplikojnë SPF 20, ndërsa fëmijët duhet të aplikojnë SPF 30.

(Kosova Sot Online)