Lëngu i shegës është shumë i pasur me antioksidues

  • A.P /
  • 30 korrik 2021 - 15:00
Lëngu i shegës është shumë i pasur me antioksidues

Është një artikull që zbukuron raftet dhe, përveçse është e shijshme dhe gjellëve, ju ofron shumë freski dhe përmban edhe materie ushqyese, që janë me rëndësi për shëndetin në përgjithësi.

Lëngu i shegës është shumë i pasur me antioksidues dhe vetëm një gotë në ditë parandalon radikalët e lirë ta oksidojnë kolesterolin e keq, që ndikon në formimin e droçkave në arterie.

 

Një studim ka vërtetuar se duke konsumuar lëngun e shegës përmirësojmë qarkullimin e gjakut që ul rrezikun nga sëmundjet e zemrës.

(Kosova Sot Online)