A është rrushi i bardhë apo i zi më i shëndetshëm?

  • E.K /
  • 11 August 2021 - 11:41
A është rrushi i bardhë apo i zi më i shëndetshëm?

Sezoni i rrushit ka filluar. Edhe pse është një nga frutat e preferuara të verës, pak njerëz pëlqejnë rrushin e zi dhe të bardhë në mënyrë të barabartë.

Pavarësisht nga fakti se i përkasin të njëjtës specie, rrushi bardh e zi ndryshon jo vetëm në ngjyrë, por edhe në përbërje, pra vlera ushqyese. Prandaj, është e rëndësishme t’i përgjigjemi pyetjes se cili rrush është më i shëndetshëm.

Ata që hanë të dy llojet e rrushit, kanë vënë re se lëkura e rrushit të zi është shumë më e trashë se lëkura e rrushit të bardhë.

Kjo ndodh sepse është e pasur me substanca fenolike që i japin ngjyrë dhe shije rrushit të zi dhe shëndet për njerëzit.

Lëkura e rrushit të zi gjithashtu përmban polifenole resveratrol, antocianina, catechins dhe quercetin – antioksidues që shkatërrojnë substanca të dëmshme, si dhe radikalë të lirë që mund të shkaktojnë tumore.

Ata madje ruajnë elasticitetin e arterieve, duke zvogëluar kështu rrezikun e sëmundjeve të zemrës, dhe parandalojnë koagulimin e gjakut dhe ulin kolesterinën e keqe.

Resveratroli është treguar të ketë një efekt pozitiv në funksionet mendore dhe të tjera të trurit, duke zvogëluar rrezikun e goditjes në tru. Rrushi i zi duhet të hahet sa më shpesh të jetë e mundur për shkak të kaliumit, manganit, vitaminave C, B1 dhe B6, si dhe për shkak të bollëkut të fibrave bimore, kalciumit dhe hekurit.

Studimet kanë treguar se rrushi i zi rrit nivelin e melatoninës, një hormon i nevojshëm për një gjumë të mirë.

Kur blini rrush të zi, kushtojini vëmendje sa vijon – duhet të jetë sa më i errët, pothuajse i zi, dhe kur rrushi shkundet, kokrrat nuk duhet të bien.

Rrushi i bardhë është i ngjashëm me rrushin e zi në shumë mënyra, por ka edhe dallime. Rrushi i bardhë dhe i kuq kanë afërsisht të njëjtën vlerë energjetike, që do të thotë rreth 20% të sheqerit, por në lidhje me rrushin e zi, është i varfër me fenole.

Gjithashtu, rrushi i bardhë nuk është tepër i pasur me kalium dhe kalcium, siç është rasti me rrushin e zi.

(Kosova Sot Online)