Pse nuk mund të flini edhe pse ndiheni të lodhur?

  • A.P /
  • 26 shtator 2021 - 09:09
Pse nuk mund të flini edhe pse ndiheni të lodhur?

Ju ka ndodhur që pavarësisht lodhjes, nuk mund të flini gjumë? Nëse jeni të lodhur, por nuk mund të flini, ritmi juaj cirkadian mund të jetë jashtë funksionit. Këto janë disa arsye pse nuk mund t’i mbyllni sytë gjatë natës edhe pse keni pasur një ditë të lodhshme.

Ankthi

Një mendje që “vrapon” nuk mund të flejë. Vlerësohet se deri në 36 përqind të çrregullimeve të gjumit shoqërohen me çrregullime ankthi.

Depresioni

Studimet kanë treguar se 90 përqind e njerëzve të diagnostikuar me depresion ankohen për cilësinë e gjumit. Janë raportuar pagjumësi, narkolepsi, apnea e gjumit.

Kafeina

Studimet tregojnë se një filxhan kafe në tetë të mëngjesit mund të ndikojë tek gjumi. Rekomandohet që të shmangni plotësisht konsumimin e kafeinës 4-6 orë para gjumit.

Koha para ekranit

Drita blu e emetuar nga telefonat, tabletët, laptopët dhe ekranet e televizorit ndikojnë tek prodhimi i melatoninës gjatë natës dhe zvogëlon përgjumjen. Rekomandohet të ndaloni përdorimin e çdo pajisjeje 2 orë para gjumit.

Çfarë duhet të bëni?

Për të ndihmuar veten të miratoni një orar të rregullt të gjumit dhe zgjimit, ndiqni këto praktika:

Mbajeni dhomën tuaj të gjumit të errët dhe të freskët, midis 15-19 ° C.

Merrni parasysh ta lini telefonin tuaj dhe pajisjet e tjera në një dhomë tjetër.

Gjithashtu insistoni në aktivitete relaksuese para gjumit, të tilla si leximi, ditari ose meditimi.

Natën, kur tundoheni ta lini mendjen të “vrapojë”, kujtojini vetes se keni shumë për të bërë dhe se duhet të qetësoheni.

Nëse provoni disa nga këto trajtime dhe akoma pyesni veten “pse nuk mund të fle pavarësisht lodhjes që ndjej?”, Flisni me mjekun tuaj para se të merrni pilula gjumi. Mund t’ju ndihmojë të identifikoni problemin. 

(Kosova Sot Online)