Vaji i hudhrave, çudia e mjekësisë popullore

  • E.K /
  • 27 September 2021 - 11:55
Vaji i hudhrave, çudia e mjekësisë popullore

Midis të tjerash, ky vaj largon ngërçet e enëve të gjakut, trurit, shëron sëmundjet koronare të zemrës, frymëmarrjen e vështirësuar si dhe sugjerohet te skleroza. Kokën e hudhrës të madhësisë mesatare e pastroni dhe prej saj formoni ilaçin.

E vendosni në kavanoz dhe aty derdhni një gotë të pastër vaj të parafinuar të lulediellit, e më pas e vendosni në frigorifer. Ditën tjetër shtrydheni një lugë limon dhe po aq vaj të fituar nga hudhra dhe e përzieni. Ta konsumoni tri herë në ditë, gjysmë ore para ushqimit. Kurimi zgjat 1-3 muaj, e pas një pauzës njëmuajshe, mund ta përsëritni.

(Kosova Sot Online)