Disa ushqime që nuk është mirë t’i ngrini

  • E.K /
  • 27 September 2021 - 13:27
Disa ushqime që nuk është mirë t’i ngrini

Disa ushqime kanë kuptim të ngrihen si manaferrat ose mishi, por disa njerëz nuk janë të sigurt për atë që mund dhe nuk mund të ruajnë të ngrirë. Më poshtë gjeni një përshkrim të disa nga ushqimet që nuk është mirë të ngrihen, shkruan Googhousekeeping.

Kastravecat

Perimet me ujë si kastravecat do të ngrijnë mirë, por është procesi i shkrirjes ai që bëhet i çrregullt. Kastravecat bëhen të dobët dhe të njomë pasi të jenë shkrirë. Është më mirë t’i mbani të ftohtë dhe të përdorni disa feta për të zvogëluar ënjtjen e syve sesa të provoni të bëni një sallatë me një kastravec të ngrirë.

Kafenë

Mos i ruani kokrrat e kafesë ose llumin në frigorifer: Marrja dhe dalja e saj çdo mëngjes do të ngrijë dhe shkrijë kafen, e cila mund të shkaktojë kondensim dhe në thelb ta shkatërrojë atë.

Qumështin
Pas ngrirjes dhe shkrirjes qumështi, do trazohet. Në këtë  gjendje nuk është ideale për tu konsumuar. Mund ta përdorni, por megjithatë më mirë është ta lini në frigorifer për tu shkrirë ngadalë për një ditë të tërë para se ta përdorni.

Djathin
Djathrat e butë si ricota, djathi krem dhe djathi i dhisë do të ndahen nëse ngrihen dhe pastaj shkrihen. Kjo do të ndryshojë strukturën në mënyra të çuditshme. Ju mund të provoni teknikisht varietete më të vështira si parmixhan ose cheddar, megjithëse këshillohet që thjesht t’i mbani në frigorifer.

Sallatën e gjelbër
Kjo mund të tingëllojë e qartë, por vendosja e zarzavateve të freskëta në frigorifer do të bëjë që ato të hollohen, zbehen dhe humbasin shumë shije. Kështu më mirë vendosini në sirtarin në frigoriferin tuaj.

(Kosova Sot Online)