Kujdes, mos i injoroni këto tri simptoma të rrezikshme të arterieve të bllokuara

  • E.K /
  • 11 tetor 2021 - 08:28
Kujdes, mos i injoroni këto tri simptoma të rrezikshme të arterieve të bllokuara

Shumica prej nesh kanë pengesë arteriale që në të njëzetat

Shumë njerëz të prekur nga kjo gjendje nuk janë në dijeni të asaj që po ndodh, derisa të jetë tepër vonë.

Është kritike të njihni treguesit dhe të jeni të kujdesshëm për të bërë një vizitë te një mjek sa më shpejt të jetë e mundur.

Shqyrtoni faktorët e rrezikut dhe ndryshoni rutinën tuaj të përditshme për shëndetin tuaj.

1. Siklet në pulpa, kofshë ose ijë

Arteriet e bllokuara mund të shkaktojnë siklet në këmbë gjatë aktiviteteve të tilla siç është ecja. Kjo tregon se gjymtyrët tuaja nuk marrin mjaftueshëm gjak.

Shqetësimet e muskujve ose ngërçet në këmbë janë shenja të mundshme. Pozicioni i mpiksjes ose arteries së bllokuar përcakton vendndodhjen e dhimbjes.

2. Dhimbje gjoksi

Zvogëlimi i rrjedhjes së gjakut në zemër shkakton shqetësim në gjoks. Shtrëngimi, mpirja, pesha, presioni ose një ndjesi djegieje janë disa nga simptomat.

Për shkak se shkaktohet nga sforcimi fizik ose emocional, njerëzit zakonisht nuk i vënë re këto simptoma.

3. Humbja e përkohshme e shikimit në njërën anë

Sytë dhe truri ynë furnizojnë arteriet karotide. Nëse këto arterie bllokohen, ka një humbje të përkohshme të shikimit ose dëmtim të shikimit në sy. Goditja shkaktohet me një bllokim të plotë. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm për këtë paralajmërim.

Përveç këtyre tre simptomave kryesore, ka edhe simptoma të tjera shoqëruese: Lodhje, marramendje, gulçim, dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës, duar ose këmbë të ftohta, ndryshon ngjyra e lëkurës në zonën e dhimbshme.

(Kosova Sot Online)