Kanella dhe mjalti së bashku shërojnë pothuajse gjithçka

  • A.P /
  • 18 tetor 2021 - 14:39
Kanella dhe mjalti së bashku shërojnë pothuajse gjithçka

Është vërtetuar se përzierja e mjaltit dhe kanellës shëron një numër të madh sëmundjesh, kështu që shkencëtarët në mbarë botën e pranojnë si ilaç Sëmundjet e zemrës: Përgatitni pastë nga mjalti dhe kanella dhe vendoseni në bukë në vend të xhemit dhe e hani për kafjall. Hulumtimet kanë vërtetuar se një kafjall si ky ul kolesterolin dhe rrezikun nga sulmet në zemër. Kafshimi nga insektet: Merrni pak mjaltë dhe ujë të vakët dhe shtoni një lugë kanellë.

Përzieni pastën dhe e vini mbi hapësirën e kafshuar nga insektet. Dhimbja zhduket për dy minuta. Artriti: Personat që vuajnë nga artriti mund të marrin për çdo ditë, në mëngjes dhe mbrëmje, 250 ml ujë të ngrohtë me 2 lugë mjaltë de 1 lugë kanellë. Nëse merret rregullisht, mund të zbutet edhe artriti kronik. Rënia e flokëve: Personat që vuajnë nga humbja e flokëve, para pastrimit të flokëve ta vendosni një përzierje nga vaji i ullirit, 1 lugë mjaltë, 1 kanellë dhe pas 15 minutave ta shpëlajnë. Dhimbjet në bark: Kanella dhe mjalti, kur merren së bashku, qetësojnë lukthin e irrituar dhe ndihmojnë në shërimin e të thatit në lukth. 

(Kosova Sot Online)