Këto janë përfitimet e panjohura të gështenjave

  • A.P /
  • 19 tetor 2021 - 15:02
Këto janë përfitimet e panjohura të gështenjave

Gështenjat janë një ushqim i plotë, ideal për fëmijët në zhvillim, për ata që shërohen nga sëmundje të ndryshme si dhe për atletët. Janë një burim i mirë i aicdeve yndyrore të pangopura, si acidi oleik dhe palmitoleik, të cilat ndihmojnë në uljen e kolesterolit të keq (LDL) dhe rritjen e kolesterolit të mirë (HDL).

Gështenjat gjithashtu përmbajnë kalcium, magnez, fosfor, hekur, natrium dhe kalium. Ata janë gjithashtu të njohur për kontributin e tyre në funksionimin e duhur të zorrëve, si zëvendësues i drithërave. Përveç kësaj, gështenjat përmbajnë vitamina B1 dhe B2, si dhe vitaminë C dhe acid folik.

100 g gështenja sigurojnë 22% të nevojave ditore të trupit tonë nga bakri dhe 15% nga kaliumi. Këto lëndë ushqyese kontribuojnë në funksionimin e duhur të sistemit nervor dhe imunitar, si dhe presionin e gjakut. Si i ziejmë ato?

Gështenjat duhet të zihen për të paktën një orë, në nxehtësi mesatare. Për t’i bërë ato më të shijshme mund të shtoni gjysmë lugë kripë në ujë. 


(Kosova Sot Online)