Kjo mund të jetë arsyeja pse ju bien flokët

  • A.P /
  • 20 tetor 2021 - 14:59
Kjo mund të jetë arsyeja pse ju bien flokët

Përveç diabetit, sëmundjeve kardiovaskulare dhe shumë faktorëve të tjerë, edhe obeziteti mund të çojë në rrallimin e flokëve. Studimi, i botuar në revistën “Nature”, zbuloi se qelizat burimore brenda folikulave të flokëve tek minjtë që kishin një dietë me yndyrë të lartë silleshin ndryshe nga ato në minjtë me një dietë standarde.

Obeziteti dëmton pothuajse çdo funksion fiziologjik, por gjithashtu mund të shkaktojë humbjen e flokëve përmes inflamacionit dhe stresit oksidativ që shteron qelizat burimore të folikulave të flokëve (HFSCs), përveç se bllokon folikulat e flokëve nga rigjenerimi. Kjo përfundimisht rezulton në humbje të përhershme të flokëve.

Obeziteti i shkaktuar nga dietat me yndyrë të lartë mund të shkaktojë ndryshime dramatike në strukturën e qelizave dhe të çojë në mosfunksionim të indeve, përfshirë rënien dhe rrallimin e flokëve. Procesi i plakjes gjithashtu mund të shkaktojë humbje të flokëve më shpejt në mesin e popullatave obeze. 

(Kosova Sot Online)