Dy fakte se rrushi ndihmon te humbja në peshë

  • E.K /
  • 04 December 2021 - 12:46
Dy fakte se rrushi ndihmon te humbja në peshë

Nëse jeni adhurues i rrushit, me siguri se do t'ju bëjnë të lumtur të dhënat e studimit të fundit MST/ Rrushi e pastron trupin Rrushi i zi përmban substanca aktive si polifenole, që janë antioksidues i fortë. Polifenolet përshpejtojnë punën e metabolizmit. Në këtë mënyrë organizmi punon më shpejt, shkrin dhjamin dhe ndihmon të humbim në peshë.

Rrushi shkrin yndyrën

Pos se patron trupin tonë, polifenolet ngadalësojnë formimin e shtresave dhjamore dhe yndyrore, si dhe ndihmon në shkrirjen e dhjamit ekzistues. Rrushi luan rol të rëndësishëm edhe në punën e mëlçisë. Lehtëson punën e saj dhe parandalon krijimin e një mëlçie të yndyrshme.

(Kosova Sot Online)