Arsyeja është e pabesueshme: Ja pse kurrë më nuk do t'i hidhni gjethet e karotës

  • E.K /
  • 11 January 2022 - 12:57
Arsyeja është e pabesueshme: Ja pse kurrë më nuk do t'i hidhni gjethet e karotës

Në pranverë dhe verë këtë ushqim të shëndetshëm duhet ta konsumoni sa më shumë dhe më shpesh. Gjethet e karotës, pos frytit, po ashtu janë të përdorshme. Janë burim i pasur për vitamina dhe minerale. Gjethet, për nga vlerat shëruese, janë më shëruese se sa vetë rrënja. Gjethet e karotës janë të pasura me shumë vitamina K se sa ndonjë perime tjetër.

Ka efekt pastrues në mëlçi dhe mbarë trupin, e të qenët e pasur me shumë minerale, pozitivisht në metabolizëm, si dhe në parandalimin dhe zhvillimin e tumoreve. Ka efekt prej antiseptiku dhe ndikon te aroma e keqe e gojës, sëmundjet e mishrave të dhëmbit dhe dhimbjet e dhëmbit. Çaji nga gjethet e karotës janë të shkëlqyeshme për pastrimin e organizmit.

LËNGU I KAROTËS

Disa gjethe të karotës; -dy rriska mollë ose dardhë; - dy gota ujë; Përbërësit e përmendur i përzieni në blender.

ÇAJI NGA KAROTA

Një lugë të madhe të gjetheve të thata të karotës i imtësoni dhe i përzieni me 200 g ujë të vluar dhe e lini që të qëndrojë për rreth një orë. Këtë çaj duhet ta konsumoni tri herë në ditë. Pini një të tretën e gotës.

(Kosova Sot Online)