Keni dhimbje dhëmbi? Ky është 'antibiotiku natyral' që zëvëndëson dentistin

  • E.K /
  • 26 janar 2022 - 10:59
Keni dhimbje dhëmbi? Ky është 'antibiotiku natyral' që zëvëndëson dentistin

Hudhra njihet për shijen e saj të veçantë dhe përdoret në kuzhinat në mbarë botën. Por romakët, kinezët, grekët dhe egjiptianët e lashtë e dinin se hudhra gjithashtu ka shumë veti shëruese.

Në të vërtetë, ajo ka veprim anti-inflamator dhe antibakterial dhe mund të ndihmojë në trajtimin e sëmundjeve të tilla si dhimbja e dhëmbëve. Përbërësi i saj magjik quhet allicin dhe gjendet në lëngun ngjitës të bimës.

Për dhimbjen e dhëmbit të shkaktuar nga infeksioni, fërkoni gjysmë thelpi hudhër mbi të për 10 minuta për të zvogëluar shqetësimin. Kur fillon dhimbja, përtypni butësisht një thelpi për të lëshuar lëngjet e tij. Brenda 15 deri në 30 minuta dhimbja do të largohet.

Është një trajtim urgjent i përsosur për dhimbjen e dhëmbit, veçanërisht nëse keni një fundjavë dhe dentistët janë të mbyllur. Por mos harroni se kjo nuk është një kurë, vetëm një masë urgjente. Nëse dhimbja e dhëmbit vazhdon, shkoni menjëherë te dentisti.

(Kosova Sot Online)