Zbulohet receta për atë që mjekët nuk mund ta shërojnë

  • E.K /
  • 14 March 2022 - 11:19
Zbulohet receta për atë që mjekët nuk mund ta shërojnë

"Escherichia coli" paraqet pjesë të florës së zorrës dhe është e domosdoshme për procesin e tretjes dhe sintezën e disa substancave. Ky bakter është një nga më të shpeshtit të infeksioneve me baktere te njeriu. Mundet të shkaktojë infeksione gastrointestinale, urogjenitale, meningjitin, inflamacionin e mushkërive. Mjekët popullorë kanë një recetë, që do ta ndajnë me ne, për të cilën pohojnë se shëron infeksionin nga ky bakter.

Përbërësit: 250 g rrënjë majdanozi, 250 g limonë me lëvore, 200 g mjaltë dhe 2 dl vaj ulliri. Përgatitja: Rrënjën e majdanozit e pastroni, e bluani, po ashtu edhe limonin, i përzieni bashkë dhe hidhni 200 g mjaltë dhe 2 dl vaj ulliri. I hidhni në kavanoz prej qelqit. Merrni nga një lugë para kafjallit dhe një para darkës.

(Kosova Sot Online)