Çudia e vogël e natyrës

  • E.K /
  • 25 March 2022 - 11:30
Çudia e vogël e natyrës

Kungulli i Misirit është i pasur me proteina, magnez, fibra, mangan dhe fosfor. Farat e tij përmbajnë substanca që i ndihmojnë organizmit të luftojë kundër qelizave kancerogjene. Studimet gjermane tregojnë se femrat që kalojnë përmes menopauzës, ndërsa konsumojnë sasi të mjaftueshme të kungullit të Misirit, ulin rrezikun nga kanceri i gjirit për 23 për qind.

Vaji nga farat e kungullit të Misirit ndikon mirë në trajtimin e prostatës së shtuar. Ky vaj përmban fitokemikate dhe antioksidues që luftojnë kundër radikalëve të lirë në organizëm dhe parandalojnë shfaqjen e qelizave që e shkaktojnë kancerin. Janë burim për proteina dhe janë ushqim kyç në luftën kundër mbipeshës.

(Kosova Sot Online)