Eliksiri i moçëm kinez na e forcon imunitetin

  • E.K /
  • 14 June 2022 - 12:49
Eliksiri i moçëm kinez na e forcon imunitetin

Në mjekësinë popullore kineze kanella ka vend të veçantë dhe konsiderohet njëri ndër përbërësit më të mirë nga natyra për ftohje dhe grip. Zakonisht përdoret në kombinim me çaj dhe xhenxhefil të freskët. Ndihmon në forcimin e imunitetit, e përpos kësaj lehtëson edhe problemet me tretje.

Nëse filloni me konsumimin e kësaj pije, me siguri do të shihni edhe përfitime të tjera. Në mbrëmje, para se të bini në gjumë, në 200 ml të ujit të valë qitni dy lugë të vogla kanellë dhe një lugë mjaltë. Gërryeni rreth 1 lugë të kanellës së freskët, e më pas shtoni tri lugë lëng limoni dhe mbulojeni. Pas gjysmë ore pijeni gjysmën e kësaj pije, më së miri para gjumit. Gjysmën tjetër pijeni në mëngjes kur të zgjoheni, në bark të thatë.

(Kosova Sot Online)