Edhe e shijshme, edhe e shëndetshme: A e keni ditur sa e shijshme është lakra turshi

  • E.K /
  • 25 June 2022 - 13:18
Edhe e shijshme, edhe e shëndetshme: A e keni ditur sa e shijshme është lakra turshi

Vetitë shëruese të lakrës turshi përmbajnë vitamina A, C, acid folik, magnez, hekur, fosfor, kalcium, kalium, natrium, proteina .

ILAÇ PËR SISTEMIN TRETËS

Lakra turshi dallon për nga bakteret me probiotikë nga lakra e freskët. Lakra turshi është shumë e rëndësishme në shërimin e sëmundjeve si pasojë e çekuilibrit të florës së zorrës. Ndikon mirë në lukth dhe zorrë, duke e përmirësuar tretjen.

SHËRON PLAGËT

Lakra turshi përshpejton shërimin e plagëve, e ndikon edhe te reuma dhe inflamacionet e venave. Mund ta shëroni për zbutjen e të kruarave në lëkurë dhe kundër inflamacioneve alergjike, kafshimit të insekteve, sidomos të bletës dhe grerëzat. Nëse vuani nga dhimbjet e kokës, në ballë shtrini gjethet e lakrës turshi dhe e mbuloni me garzë. Për ta ngritur disponimin dhe shëndetin në përgjithësi, për çdo ditë konsumoni dy deri tri gjethe të grira të lakrës turshi. Njerëzit që e konsumojnë lakrën turshi ju sugjerohen personave të moshuar, personave që kanë sistem të dobët imun, si dhe fëmijëve.

(Kosova Sot Online)