Këto janë mënyra shumë thjeshta se si ta largoni erën e keqe të gojës

  • E.K /
  • 08 November 2022 - 11:45
Këto janë mënyra shumë thjeshta se si ta largoni erën e keqe të gojës

Marrja e pamjaftueshme e lëngjeve mund të çojë në probleme të ndryshme, duke përfshirë erën e keqe të gojës.

Ne ju sjellim tri mënyra të thjeshta për të hequr qafe erën e keqe të gojës.

Pini ujë rregullisht

Tharja e gojës është një nga shkaqet më të zakonshme të saj, prandaj është e rëndësishme të siguroheni që të pini mjaftueshëm ujë çdo ditë. Rekomandohet të konsumoni të paktën një litër e gjysmë ujë në ditë, e akoma më shumë gjatë sforcimeve fizike dhe temperaturave më të larta.

Bëni çaj jeshil

Çaji jeshil ka disa efekte pozitive shëndetësore; ka një efekt antiinflamator, forcon sistemin imunitar dhe mbush trupin me antioksidues. Në të njëjtën kohë, ai ka një efekt të dobishëm në shëndetin e dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve, parandalon inflamacionin dhe parandalon riprodhimin e baktereve që mund të jenë shkaku i frymëmarrjes së pakëndshme. Pini çaj jeshil gjatë ditës, por bëni kujdes, pasi çaji jeshil stimulon nxjerrjen e lëngjeve, duhet të kujdeseni që të futni ujë të mjaftueshëm në trupin tuaj.

Përfshini kos probiotik në vaktet tuaja

Jogurti probiotik përmban baktere të dobishme që dihet se kanë një efekt të dobishëm në tretje. Përveç kësaj, këto baktere mund të parandalojnë formimin e baktereve që çojnë në inflamacion të mishrave të dhëmbëve dhe erë të keqe të gojës. Sigurisht që konsumimi i kësaj pije nuk mjafton, është gjithashtu e rëndësishme të kujdeseni për higjienën e duhur orale dhe të vizitoni rregullisht dentistin. Kjo do të sigurojë shëndetin optimal të dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve dhe do të parandalojë erën e keqe të gojës.

(Kosova Sot Online)