Pjepri, superushqim për lëkurën tuaj

  • E.K /
  • 06 January 2023 - 09:06
Pjepri, superushqim për lëkurën tuaj

Studimet kanë konstatuar se konsumimi i rregullt i pjeprit lëkurën e bën më të bukur dhe më të shëndetshme. Pjepri vitamina K dhe E që luajnë rol të rëndësishëm në mënyrë që lëkura juaj të jetë e butë dhe e shëndetshme, e pastër. Pasi përmban shumë ujë, pjepri në mënyrë të dobishme e hidraton trupin.

Vitaminat A e C kanë efekt mrekullibërës në lëkurë. Vitamina A, bashkë me atë C, nxitin rigjallërimin e lëkurës, indit lidhës dhe ofrojnë dukje të përtërirë. Pjepri po ashtu ka efekt prej një antioksiduesi dhe ul nivelin e radikaleve të lira. Disa studime dëshmojnë se pjepri mbron lëkurën nga rrezet e dëmshme ultravjollcë.

(Kosova Sot Online)