Lëngu për jetëgjatësi

  • A.P /
  • 15 January 2023 - 09:50
Lëngu për jetëgjatësi

Lëngu nga karotat, mollët, limoni dhe xhenxhefili konsiderohet të jetë lëngu i jetëgjatësisë

PSE? Karota përmirëson shikimin, ka efekt kundër kancerit, lëkurën e bën më të shëndetshme dhe më të re. Është e mirë për zemër, pastron trupin dhe është e mirë për shëndetin e dhëmbëve dhe të mishit të dhëmbëve. Mollët forcojnë sistemin imun, ndihmojnë në humbjen në peshë, stimulojnë punën e veshkave, mëlçisë, mbrojnë nga sëmundjet e gojës, stimulojnë tretjen, mbrojnë zemrën dhe luftojnë stresin, si dhe ndikojnë mirë te pagjumësia dhe lodhja.

 

Limoni pastron mëlçinë dhe stimulon punën e saj, është antioksidues natyral, parandalon gripin, ftohjen dhe shumë lloje të infeksioneve, ndihmon tretjen, normalizon punën e zorrëve, ndihmon në uljen e shtypjes së lartë të gjakut dhe rrit nivelin e kolesterolit të mirë, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”. Xhenxhefili zbut dhimbjet e lukthit dhe fryrjet, zbut kollën dhe lehtëson pezmatimet në fyt, mundimet në mëngjes, ndihmon te artriti, parandalon ngërçet dhe ndikon si parandalues në shfaqjen e droçkave.

(Kosova Sot Online)