Mënyrat për të përdorur livandën gjatë sezonit të gripit dhe ftohjeve

  • A.P /
  • 03 February 2023 - 14:34
Mënyrat për të përdorur livandën gjatë sezonit të gripit dhe ftohjeve

Përdorimi i livandës ka shumë efekte shëruese: relakson dhe qetëson muskujt, përdoret për masazh, dhimbjet reumatoide, largimin e njollave, dezinfekton plagët, ndihmon tek aknet, ekzema dhe ënjtjet. Po ashtu, vaji eterik i tyre shërben edhe si inhalim të organeve të frymëmarrjes, përdoret në shërimin si pasojë e infeksioneve me baktere dhe kërpudha, nxit prodhimin e rruazave të bardha të gjakut dhe mbron nga sulmet patogjene.

 

PËRDORNI LIVANDËN NË SEZONIN E GRIPIT DHE FTOHJEVE

Sapuni nga livanda. - Duart janë një nga transmetuesit më të mëdhenj të sëmundjeve, e sapuni nga livanda ka përbërës antiseptik. Sot ka gjithnjë e më shumë prodhime të kozmetikës natyrale - që për bazë kanë vajin eterik të livandës. transmeton gazeta “Kosova Sot Online”. Pos kësaj, nëse keni sapun të lëngshëm, lirish shtoni disa pika vaj eterik të livandës. Dezinfektoni hapësirat dhe objektet.

- Këtë mund ta bëni duke vendosur në një shishe spreji 40 pika vaj eterik të livandës dhe 2 gota ujë. Lirisht mund ta përdorni në hapësirat ku qëndroni, e me të mund të dezinfektoni edhe objektet me të cilat jeni në kontakt, për shembull rezën e derës. Në një shishe të errët përzieni: 45 pika vaj eterik të livandës, 35 pika vaj eterik limoni, 25 pika vaj eterik të eukaliptusit, 20 pika vaj eterik të kanellës, 15 pika vaj eterik të livandës, 10 pika vaj eterik të rozmarinës. 

(Kosova Sot Online)