Ilaçi antik, erëza që shëron shumëçka

  • A.P /
  • 08 February 2023 - 14:38
Ilaçi antik, erëza që shëron shumëçka

Gjethet e koriandrit (lat. Coriandrum sativum) ngjasojnë me majdanozin. Pra, fjala është për një nga erëzat bimore më të vjetra. Gjethet dhe fryti kanë aromë të ndryshme. E adhurojnë bletët, e mjalti nga koriandri ka shije të veçantë. Koriandri është i pasur me vaj eterik, karbohidrate, proteina, por edhe me kalium dhe kalcium. E gjithë bima është shëruese, përdoret si antioksidues, antiseptik, diuretik, afrodiziak. Nga të gjithë faktorët, më i efektshmi është vaji eterik.

Ndihmon në shërimin e rrugëve të kanaleve urinare dhe fshikëzës, organeve për tretje, sidomos ndihmon te fryrjet dhe zorrët dembele. Për të hequr qafe këtë problem, përgatitet çaji nga pjesë të barabarta të qimnonit dhe koriandrit, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”. Në 2,5 dl ujë të vluar hidhni një lugë të përzierjes dhe e pini pas ushqimit. Si afrodiziak ndikon fort dhe shton dëshirën seksuale nëse merren vetëm 3 gr koriandër pluhur, përzihet me një lugë mjaltë dhe shkrihet në gojë. Konsumohet një herë në ditë, më së miri për kafjall.

(Kosova Sot Online)