Kjo bimë shëron shumë sëmundje!

  • E.K /
  • 30 March 2023 - 10:20
Kjo bimë shëron shumë sëmundje!

Bima e quajtur bishtkali (lat. Equisetum), mund të rritet nëpër livadhe, sidomos në ato pranë moçaleve. Nuk mund të thuhen përnjëherë vetitë e saj të shumta shëruese. Është bimë e pasur me acide të shëndetshme, kalcium dhe silicium, e kjo edhe është arsyeja pse shumë shpesh përdoret edhe te problemet që ndërlidhen me eshtra. Çaji nga kjo bimë është e pashmangshme te personat që kanë thyerje, ligamente të dëmtuara apo thjesht kanë eshtra të dobët.

Ndihmon edhe në forcimin dhe rritjen e flokëve, thonjve, lëkurës dhe indit të muskujve. Bima konsiderohet si një ndër ilaçet më të mira për shërimin e sëmundjeve të mushkërive, madje edhe të rasteve më të rënda. Është e mirë edhe për ata që kanë mungesë të gjakut, sepse nxit formimin e qelizave të kuqe të gjakut. Çaji nga kjo bimë përdoret edhe për forcimin e imunitetit. Është e hatashme edhe në shërimin e të thatit në lukth, hemorroideve dhe në shërimin e veshkave, sëmundjeve të lëkurës, heqjen e celulitit.

PËRGATITJA E ÇAJIT

Së pari e thani bimën, e imtësoni. E vloni 10 deri 15 minuta, e mbuloni të qëndrojë një orë para se ta kulloni. Pini dy deri tri gota çaj në ditë. Pas përdorimit të rregullt prej tri javësh, bëni pauzë ose këshilloni mjekun.

(Kosova Sot Online)