Bima që befason me efektet e veta shëruese

  • E.K /
  • 02 May 2023 - 10:13
 Bima që befason me efektet e veta shëruese

Shkaku se nuk ka dukje të bukur e quajnë thartushë (lat. Polygonum aviculare), por kjo bimë me fara ndikon mirë në organizëm. Rrënja shëruese përdoret si kompresë për shërimin e plagëve dhe ekstremiteteve të thyera. Pjesët më shëruese janë gjethet e saj dhe majat e kërcellit. Bima përmban përbërës me vlerë si taninë, vitamina C dhe A, dyllë, sheqer, rrëshirë.

Është efikase për sëmundjet e zemrës, mëlçinë, veshkat dhe mushkëritë. Përmban substanca që ulin lipoidet dhe sheqerin në gjak, kështu që ju sugjerohet personave që vuajnë nga diabeti. Ndalon të vjellat gjak si dhe shëron të thatin në lukth. Përmirëson pasqyrën e gjakut si dhe përdoret për shpëlarjen e fytit. U sugjerohet femrave me problem riprodhues, por edhe atyre që vuajnë nga reuma, diarreja dhe verdhëza.

(Kosova Sot Online)