“Pini sa më shumë ujë”, disa këshilla për të shmangur etjen gjatë verës

  • S.A /
  • 14 July 2023 - 10:35
“Pini sa më shumë ujë”, disa këshilla për të shmangur etjen gjatë verës

Me rritjen e temperaturave të verës, rritet edhe rreziku i dehidrimit. Uji përbën të paktën dy të tretat e peshës trupore, prandaj pirja e mjaftueshme e ujit për të qëndruar mirë të hidratuar është thelbësore për shëndetin dhe mirëqenien tuaj, transmeton "Kosova Sot Online". 

Vetëm një përqindje e vogël e humbjes së lëngjeve totale të trupit mund të çojë në ngërçe të muskujve, dhimbje koke dhe lodhje. Të qenit i hidratuar siç duhet ndihmon në furnizimin e trupit tuaj me lëndë ushqyese, largon mbeturinat dhe siguron tretje të duhur.

Uji është më i miri

Rreth 75 për qind e marrjes së lëngjeve duhet të vijë nga uji dhe 25 për qind e tjera mund të vijnë nga ushqimet ose lëngjet e tjera. Zgjedhjet e mira janë:

-fruta dhe perime të freskëta me përmbajtje të lartë uji si kastraveci dhe shalqiri

-100 për qind lëngje frutash dhe perimesh

-qumësht dhe zëvendësues të qumështit

-çajra bimor

-uje kokosi

Kafeina është dehidratuese, ndaj pini kafe dhe pije të tjera me kafeinë me moderim. Hiqni dorë nga pijet me sheqer të shtuar si limonadë, sode dhe çaj të ëmbël. Kufizoni pijet sportive në ato momente kur jeni duke u ushtruar për një orë ose më gjatë. 

Sa ujë duhet të pini?

Sasia e ujit që duhet të pini në ditë për të qëndruar të hidratuar varet nga mosha, pesha dhe niveli i aktivitetit tuaj. Këtu janë katër udhëzime praktike për t’u siguruar që po merrni ujë të mjaftueshëm:

-Pini tetë, tetë gota ose 64 ouncë ujë çdo ditë.

-Pini gjysmën e peshës trupore në ujë. Për shembull, një person që është 150 paund duhet të pijë 75 ons ujë çdo ditë

-Pini mjaftueshëm ujë për të mbajtur urinën tuaj një ngjyrë të verdhë të zbehtë.

-Peshoni veten para dhe pas stërvitjes, më pas pini 16-24 ons lëngje për çdo kilogram peshë që keni humbur. 

Këshilla për t’ju ndihmuar të qëndroni të hidratuar

-Mbani një shishe uji të ripërdorshme. Nëse preferoni ujin me akull, mbushni pjesërisht shishen dhe ngrijeni.

-Vendosni objektivat e marrjes së lëngjeve. Për shembull, konsumoni 16 ons ujë para mëngjesit, 24 ons të tjera para drekës dhe 24 ons të tjera para darkës.

-Vendosni një kujtesë në telefonin tuaj ose përdorni një aplikacion për të gjurmuar marrjen e lëngjeve.

-Shtoni një spërkatje me lëng 100 përqind në ujë ose ujë të gazuar.

-Mbushni ujin tuaj me feta agrume, copa frutash të ngrira, perime të prera hollë dhe/ose barishte.

(Kosova Sot Online )