Ja magjia e kombinimit të domates me avokado

  • a.[ /
  • 02 October 2023 - 14:52
Ja magjia e kombinimit të domates me avokado

Nëse jeni adhurues i ushqimit meksikan, me siguri ju pëlqen guacamole. Duket se ka një arsye shkencore që ne e duam kombinimin e domates dhe avokados.

Kombinimi i ushqimeve specifike së bashku, në një koncept të njohur si sinergjia e ushqimit, ju ndihmon të maksimizoni përfitimet e tyre ushqyese dhe shëndetësore. Fakti i çështjes është se shumë lëndë ushqyese konkurrojnë për të njëjtët receptorë në traktin gastrointestinal për përthithjen e lëndëve ushqyese. Prandaj, kur kombinohen, ato përthithen më mirë. Kombinimi i ushqimeve të duhura së bashku mund të rrisë aftësinë e trupit për të absorbuar fibrat, antioksidantët, vitaminat dhe mineralet e tyre. Jo se konsumimi i tyre më vete nuk ka ndonjë përfitim, por nëse mund të merrni shumë më tepër përfitime, pse jo?

 

Një nga këto super-kombinime është domate dhe avokado. Domatet janë të pasura me likopen, një antioksidant i njohur si karotenoid, i cili i jep domateve ngjyrën e kuqe, portokalli ose të verdhë. Kombinimi i saj me një yndyrë të shëndetshme si avokado e bën më të lehtë për trupin që të përthithë likopenin, pasi yndyrat i bëjnë karotenoidet më të disponueshme.

Përfitimet e rritjes së përthithjes së likopenit janë të shumta:

Likopeni ndihmon në parandalimin e kancerit.

Ai redukton inflamacionin.

Ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të lidhura me moshën, siç është katarakti.

Gjithashtu ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe problemeve të enëve të gjakut.

E bën lëkurën tuaj të duket më e lëmuar.

Përfitime të ngjashme mund të merrni kur domatet kombinohen me vaj ulliri, një tjetër yndyrë e shëndetshme.

Studimet e reja kanë zbuluar se kombinimi i domateve dhe brokolit parandalon kancerin e prostatës. Domatet dhe brokoli të dyja ulin rritjen e tumoreve, por duhet bërë më shumë kërkime për të kuptuar pse kombinimi i të dyjave është më i mirë.

Nëse jeni duke kërkuar mënyra për të kombinuar domaten dhe avokadon, këtu janë disa ide:

Guacamole

Sanduiç/ me avokado dhe domate

Sallatë me domate, avokado dhe fasule

Tost me salcë avokadoje dhe domate


(Kosova Sot Online)