Zbuloni cila është vitamina që jep energji

  • A.P /
  • 03 October 2023 - 15:04
Zbuloni cila është vitamina që jep energji

Përveç faktorëve të jashtëm që na bëjnë të lodhemi, ndjesia e vazhdueshme e humbjes së energjisë mund të jetë edhe për shkak të mungesës së një vitamine të rëndësishme për organizmin.

Arsyeja është mungesa e një vitamine që trupi nuk mund ta prodhojë vetë, kështu që është e nevojshme marrja e saj nëpërmjet ushqimeve. Kjo vitaminë është B12, e cila ndihmon që energjia që përmban ushqimi të çlirohet, mban sistemin nervor të shëndetshëm dhe kontribuon në prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut, të cilat transportojnë oksigjen në të gjithë trupin.

 

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit në SHBA, mungesa e B12 mund të shkaktojë zbehje, plagë dhe skuqje në gjuhë, nervozizëm, depresion, dëmtim të shikimit, ulcera në gojë etj.

7 ushqimet më të pasura me B12: mish viçi, 2 vezë, salmoni, qumështi, majaja ushqyese që mund ta përfshini në sallata, rizoto, smothie, ushqimet që përfshijnë përbërës të tjerë të rëndësishëm, si hekuri, vitamina D dhe vitamina C.


(Kosova Sot Online)