Ja si mund të shpëtojmë nga rrathët e zinj poshtë syve

  • A.P /
  • 26 November 2023 - 09:23
Ja si mund të shpëtojmë nga rrathët e zinj poshtë syve

Përvojat e të gjithëve me rrathët e zinj poshtë syve janë të ndryshme – gjenetika, faktorët e stilit të jetesës dhe faktorë të tjerë jashtë kontrollit tuaj luajnë të gjithë një rol. Por a ka ndonjë mënyrë për të hequr qafe rrathët e zinj apo ‘qeskat’ poshtë syve?

Ndërsa qeskat poshtë syve mund të duken pak më të theksuara nëse qëndroni zgjuar gjithë natën duke parë TV, dermatologia Dr Cristina Psomadakis paralajmëron se “nuk është një shkaktar i përgjithshëm”.

Ajo thotë se ka ‘shumë shkaqe të ndryshme’ për rrathët e zinj nën sy: ‘Përfshirë gjenetikën, anatominë, enët e gjakut dhe limfatikët, si dhe cilësinë, moshën dhe pigmentimin e vetë lëkurës.’ Shumë herë, mënyra se si duken është jashtë kontrollit tuaj.

 

“Rrathët e errët prekin veçanërisht njerëzit me origjinë indiane, hispanike, të Lindjes së Mesme dhe Azisë së Largët, dhe procesi fillon në fëmijëri,” shpjegon kirurgia estetike okuloplastike, Sabrina Shah-Desai.

“Disa prej tyre ka të bëjë me anatominë e fytyrës; për shembull, nëse keni një ballë të spikatur, sy të fryrë, kjo mund të lëshojë hije në zonën poshtë syve që perceptohet si errësirë”, thotë Psomadakis.

Mosha gjithashtu luan një rol. Ndërsa plakemi, lëkura e qepallave bëhet gradualisht më e hollë dhe humbet elasticitetin dhe shtrëngimin e saj, thotë Shah-Desai.

“Lëkura rinore dhe e tendosur reflekton mirë dritën, duke i dhënë asaj shkëlqim; megjithatë rritja e humbjes së kolagjenit dhe hidratimit me përkeqësimin e dobësisë në lëkurë e bën zonën nën sy të duket më e zbehtë”.

“Vite dëmtimi nga dielli, ekspozimi ndaj dritës së dukshme (HEV) me energji të lartë (nga telefonat inteligjentë dhe ekranet e kompjuterëve) dhe ndotësve mjedisorë çojnë në hiperpigmentim të zonës së syve. Mirëpo a është e mundur të heqësh qafe rrathët e zinj? Për Psomadakis, kjo “varet vërtet nga shkaku”, por ajo shton: “Me kujdes dhe trajtim të duhur shpesh mund të arrish rezultate shumë të mira”.

Ndërsa kujdesi i lëkurës do të luajë një rol të rëndësishëm në minimizimin e shfaqjes së rrathëve të errët, ka ndryshime të tjera në stilin e jetës që mund të bëni për t’ju ndihmuar.

“Një nga këshillat e mia kryesore është të shmangni kafeinën dhe alkoolin pasi të dyja janë stresorë për trupin dhe shkaktojnë dehidrim”, vëren Shah-Desai.

Psomadakis thotë se është e rëndësishme të qëndroni të hidratuar dhe shton se po ashtu duhet të hiqni të gjithë grimin me kujdes.

(Kosova Sot Online)