Ushqimi mesdhetar rregullon kolesterolin

  • E.K /
  • 12 April 2024 - 09:53
Ushqimi mesdhetar rregullon kolesterolin

Menyja në bazë të ushqimit mesdhetar është vërtetuar si i dobishëm për zemrën dhe enët e gjakut. Njihet efekti i ullinjve, patëllxhanit të kaltër, kungulleshkave, por për më shumë theksohet artiçoku. Ky ushqim dietal ul kolesterolin e keq dhe shton nivelin e të mirit.

Për dallim nga ilaçet, artiçoku nuk pakëson sintezën e kolesterolit, por shton degradimin e tij. Mjekët kanë vërtetuar se nëse artiçoku konsumohet rregullisht me muaj ose merret në formën e lëngut një muaj tre herë në ditë, e më pas 1- 2 herë në ditë si dozë minimale, në masë të madhe ulet niveli i kolesterolit të keq.

(Kosova Sot Online)