Historia e trishtë e boksierit Prichard Colon është bërë virale përsëri

  • S.A /
  • 30 September 2023 - 10:46
Historia e trishtë e boksierit Prichard Colon është bërë virale përsëri

Ish-boksieri Prichard Colon aktualisht po përballet me një nga betejat më sfiduese të jetës së tij, pasi u la në një gjendje vegjetative në tetor të vitit 2015 për shkak të goditjeve të forta të palejuara në kokë që mori gjatë meçit të tij kundër Terrel Williams,transmeton "Kosova Sot Online".

Colon lindi në vitin 1992 në Florida të Shteteve të Bashkuara, por në moshën 10-vjeçare familja e tij u transferua në Porto Riko. Që në moshë të re, Prichard u tërhoq nga boksi dhe shpejt u ngrit në famë si një kampion amator në divizionet 64 dhe 69 kilogramë. Me kalimin e kohës, ai pati nderin të përfaqësonte Porto Rikon në Kampionatin Pan Amerikan të të rinjve në kategorinë 64 kilogramë.

Karriera e Colon dukej premtuese dhe në vitin 2013 ai bëri debutimin e tij në boks profesional, duke u përballur me sukses me Xavier Lasalle. Dy vjet më vonë, në 2015, Prichard pati një rekord mbresëlënës prej 23 fitoresh, 13 prej tyre me nokaut dhe vetëm një humbje.

Më 17 tetor 2015, Prichard Colon po përgatitej për një ndeshje boksi kundër Terrell Williams në Fairfax të Virxhinias. Fillimisht, Colon ishte i preferuari i tifozëve dhe kishte një avantazh të caktuar në luftë. Megjithatë, ndërsa raundet kalonin, Williams filloi të fitonte terren.

Gjatë raundit të shtatë, Prichard filloi të përjetonte dhimbje të forta në pjesën e pasme të kokës, por pavarësisht se ndjente marramendje, ai vazhdoi të luftonte. Në raundin e tetë ai arriti të rifitonte avantazhin, por ky avantazh ishte jetëshkurtër, pasi në raundin e nëntë Williams e rrëzoi me një goditje të fortë.

Në fund të përleshjes, Colon i tha familjes së tij se ndihej i trullosur dhe i përzier. Pak minuta më vonë, atij i ra të fikët dhe u dërgua me urgjencë në spital. Mjekët kryen një skanim CT që zbuloi një hematomë subdurale. Kirurgjia urgjente e lehtësoi presionin në kafkën e tij, por ai tashmë kishte pësuar dëmtime të konsiderueshme në tru.

Goditjet e forta që mori në kokë i shkaktuan goditje në tru dhe qëndroi në koma për 200 ditë. Prichard përfundimisht u zgjua, por për fat të keq u la në një gjendje vegjetative dhe i kufizuar në një karrige me rrota, pavarësisht se iu nënshtrua operacioneve të shumta për të përmirësuar shëndetin e tij.

Më 12 korrik 2021, Prichard Colon iu nënshtrua një operacioni në Atlanta për t’i vendosur pllakat në anën e majtë të kafkës së tij pasi ajo zonë po ‘gropohej’ me kalimin e kohës.

Familja e tij ndan vazhdimisht foto të situatës së tij në rrjetet sociale. Në të njëjtin vit, në moshën 30-vjeçare, Prichard mori titullin e nderit të kampionit të Këshillit Botëror të Boksit (WBC).

Për më tepër, në vitin 2016 u zbatua rregulli “Prichard Colon” kundër goditjeve të ulëta në boks.

Aktualisht, Prichard vazhdon procesin e rikuperimit dhe terapisë, megjithëse dëmi që ka pësuar në tru është i pakthyeshëm.

Kohët e fundit, historia e Prichard është bërë sërish e njohur falë viralizimit të një videoje që përfshin një përmbledhje të historisë së tij në rrjetet sociale si  Tik Tok. 

(Kosova Sot Online )