Momenti i tmerrshëm, rrufeja godet avionin me pasagjerë

  • 09 qershor 2020 - 08:35
Momenti i tmerrshëm, rrufeja godet avionin me pasagjerë

Disa pamje të tmerrshme janë kapur fundjavën që kaloi në aeroportin e Heathrow, ku një aeroplan me pasagjerë u godit nga një rrufe e fuqishme.

Pamjet u filmuan nga një banor i zonës aty pranë. Dëshmitari okular e kapi atë nga kati i tij i shtatë në Wapping High Street, në Londrën qendrore.

Ai tha:

“Çfarë momenti për ta nxjerrë kamerën jashtë. Kur e pashë përsëri, mendova: O Zoti im është goditur në aeroplan. Ishte një rrufe kaq e madhe, dhe shpresoj që askush të mos lëndohet. Fatmirësisht, aeroplani vazhdon fluturimin e tij i pandikuar në video”.

Por kjo nuk është hera e parë në muajt e fundit që një aeroplan është goditur nga rrufeja gjatë një periudhe moti me stuhi. Në muajin shkurt, një aeroplan pasagjerësh u godit nga rrufeja vetëm disa minuta pasi u nis.

Fluturimi Aer Lingus sapo ishte nisur nga aeroporti i Birmingham dhe po vinte drejt qiellit mbi Sheldon, një zonë rezidenciale në rajon. Avioni u ul në mënyrë të sigurt në aeroportin e Dublinit rreth orës 10.40.

Pamjet u kapën nga 31-vjeçari Daniel Pereira. Ai ishte në shtëpi me partneren e tij Roxanne Dempster kur të dy dëgjuan zhurmën, panë dritat dhe vunë re se qentë e tyre ishin shqetësuar.

Ai tha: “Ne po shikonim TV kur pamë një dritë të madhe në anën tjetër dhe më pas dëgjuam një zhurmë të madhe që i bëri qentë tanë të kërcejnë”. Roxanne tha se nuk ishte një rrufe normale dhe kontrolloi kamerën për të parë se çfarë ndodhi.


(Kosova Sot Online)