Po pozonte para kamerës, momenti kur gjarpri kafshon në fytyrë pesëvjeçaren

  • E.K /
  • 31 August 2021 - 09:32
 Po pozonte para kamerës, momenti kur gjarpri kafshon në fytyrë pesëvjeçaren

Në videon më poshtë mund të shihni një vajzë e cila kafshohet në fytyrë gjarpri në një kopsht zoologjik rus.

Incidenti u filmua në kopshtin “Butterfly Park” në qytetin e Yekaterinburg në rajonin rus të Sverdlovsk Oblast, shkruan DailyMail.

Mediat vendase thanë se Victoria pesëvjeçare u dërgua në spital pas kafshimit.

Gjarpri jo helmues, që besohet të jetë një gjarpër me sqep me thupër me grep nga Afrika Lindore, u vendos rreth qafës së vajzës pesëvjeçare dhe e kafshoi atë në fytyrë ndërsa ajo po pozonte para kamerës.

Babai i vajzës Vladimir tha për mediat vendase: “Unë shkova të marr gruan dhe fëmijët e mi dhe ata më thanë që vajza ime më e vogël ishte kafshuar nga një gjarpër. Unë kërkova të shihja prova që gjarpri ishte jo helmues, se ishte i sigurt. Ne vendosëm të thërrasim një ambulancë dhe e çuam vajzën në Spitalin Klinik të Qytetit të Fëmijëve Nr.9 për t’u kontrolluar”.

Ndërkohë, përfaqësuesit e kopshtit zoologjik thuhet se kanë kontaktuar prindërit e vajzës për ta zgjidhur çështjen privatisht.

Kopshti zoologjik tha gjithashtu se ishte hera e parë që ka ndodhur një incident i tillë, duke konfirmuar se vizitorët lejohen të trajtojnë gjarpërinjtë atje në përputhje me ligjin.

Sidoqoftë, ata shtuan se do të ndalojnë aktivitetet e trajtimit të gjarpërinjve në të ardhmen për të parandaluar që një situatë e ngjashme të ndodhë sërish.

(Kosova Sot Online)