Not në liqen të ngrirë, a jeni kuriozë të dini si është jeta në veri të Suedisë?

  • E.K /
  • 08 dhjetor 2021 - 13:40
Not në liqen të ngrirë, a jeni kuriozë të dini si është jeta në veri të Suedisë?

Jonna Jinton po shpërndan video në kanalin e saj në YouTube ku tregon se si është jeta në një fshat të vogël në veri të Suedisë dhe ndër të tjera ka treguar se si është të çash borën çdo ditë dhe të lash rrobat në një liqen akulli.

Në videot dhe blogun e saj, Jinton tregon se si në moshën 21-vjeçare vendosi të shpërngulet nga Goteborgu në një fshat në veri të Suedisë, ku ajo dhe bashkëshorti i saj pikturojnë, fotografojnë dhe bëjnë bizhuteri.

“Burri im Johan punon si farkëtar dhe së bashku ne dizajnojmë bizhuteritë tona prej argjendi që i paketojmë dhe i dërgojmë nga shtëpia jonë e bukur te klientët në mbarë botën”, shkruan ajo në blogun e Joanna-s.

Në më shumë se 50 video në kanalin YouTube, ajo prezantoi jetën e përditshme të kushtëzuar nga klimat jashtëzakonisht të ashpra dhe temperaturat e ulëta.

Një nga videot më të ndjekura në kanal është ajo në të cilën ai tregon "rutinën nordike të mëngjesit", e cila përfshin notin në një liqen të ngrirë.

Jinton në video me rroba të pakta vjen në një gropë të hapur më parë në akull, hidhet në ujë dhe në fund zhytet plotësisht nën akull. Pas një banje “freskuese”, YouTuber ndezi zjarr për t’u ngrohur.

Një tjetër video me të cilën Jonna tërhoqi vëmendjen është ajo në të cilën ajo tregon një rutinë larëse në një liqen të ngrirë.

Para se të lahej, asaj iu desh të hapte një vrimë në akull për të arritur në ujë dhe fërkimi i rrobave në ujë të akullit bëri që duart e saj të ktheheshin në të kuqe të ndezur.

“Mundimet” e saj nuk mbaruan me kaq, pasi rrugës për në shtëpi iu desh të çante borën që arrinte pothuajse deri në gjoks.

(Kosova Sot Online)