Policia arrestoi një grua pasi e nxori për ta shëtitur luanin e saj

  • A.P /
  • 25 January 2024 - 16:19
Policia arrestoi një grua pasi e nxori për ta shëtitur luanin e saj

Policia në Tajlandë ka arrestuar një grua pasi në veturën e saj e kishte vendosur të voglin e luanit, dhe e shëtiste nëpër qytet, transmeton gazeta "Kosova Sot Online".

Në një video që është bërë virale e shfaq të kafshën në fjalë duke shikuar ambientin e jashtëm nga vetura.

Luani po lëvizej nga një burrë nga Shri Lanka i cili që atëherë është larguar nga vendi dhe besohet të jetë një mik i gruas, Sawangjit Kosoongnern.

Ndërsa nuk është e paligjshme të posedosh një luan në Tajlandë, ai duhet të regjistrohet zyrtarisht.

Autoritetet në Tajlandë thanë se Sawangjit pretendoi se e kishte blerë kafshën nga një burrë tajlandez në provincën Nakhon Pathom, i cili lehtësoi me sukses dorëzimin e saj në Pattaya.

Megjithatë, ai nuk arriti të kontrollonte objektin e tij nga zyrtarët përpara se ta bënte këtë, gjë që e bëri të paligjshme si transferimin ashtu edhe pronësinë e kafshës.

Prandaj, ajo përballet me akuzat për posedim të një kafshe të egër të kontrolluar pa leje, e cila dënohet me një vit burgim dhe një gjobë deri në 2,800 dollarë.

Policia thuhet gjithashtu se po kërkonte të akuzonte burrin nga Sri Lanka, i cili e kishte mbajtur luanin në vilën e tij me pishinë, por nuk ishte në gjendje pasi ai nuk është më në Tajlandë. Ai do të akuzohej për sjelljen e një kafshe të egër të kontrolluar në vende publike, e cila sjell burgim deri në gjashtë muaj dhe gjobë prej 50,000 baht.

Burri që i shiti luanin Sawangjit do të përballet gjithashtu me akuzat për lëvizjen e një kafshe pa leje.

Zyrtarët thonë se aktualisht ka 224 luanë në Tajlandë që janë në pronësi të ligjshme, shkruan BBC.


(Kosova Sot Online)