Ç’po ndodh me azilkërkuesit në Gjermani? Avioni me shqiptarë dhe kosovarë niset për në… - Lajme - Kosova Sot
Ç’po ndodh me azilkërkuesit në Gjermani? Avioni me shqiptarë dhe kosovarë niset për në…

Ç’po ndodh me azilkërkuesit në Gjermani? Avioni me shqiptarë dhe kosovarë niset për në…

Të paktën 44 personave, u është refuzuar kërkesa për azil nga ana e Gjermanisë. Mes personave të cilët janë paraqitur si azilkërkues por që u është refuzuar kërkesa ka dhe shqiptarë. Autoritet gjermane bëjë të ditur se këta 44 shtetas janë deportuar nga Gjermania për në Shqipëri, Kosovë dhe Bosnje Hercegovinë.

Më anë të një deklarate Ministria e Brendshme e Bavarisë, duke cituar mediat gjermane, bën të ditur se avioni me azilkërkuesit u nis nga Mynihu.

Sipas saj, 43 prej tyre kishin shkuar për azil në landin e Bavarisë, ndërsa një tjetër në North Rhine Ëestplahia. “Kujtdo që i refuzohet kërkesa për azil në Bavari duhet të kthehet menjëherë në vendin e tij të lindjes”, tha Ministri i Brendshëm, Joachim Herrmann.

 (Kosova Sot)

3 orë e 39 minuta më parë
23/10/18