NASA publikon FOTO tronditëse nga planeti më i madh i sistemit tonë diellor - Lajme - Kosova Sot
NASA publikon FOTO tronditëse nga planeti më i madh i sistemit tonë diellor

NASA publikon FOTO tronditëse nga planeti më i madh i sistemit tonë diellor

NASA ka publikuar një sërë të dhënash dhe imazhesh sa misterioze ashtu edhe mbresëlënëse mbi planetin më të madh të sistemit tonë diellor.

Anija kozmike “Juno” ka kapur imazhe të reve në planetin gjigant, që është shtëpia e disa prej stuhive më të mëdha dhe më të dhunshme në galaktikën tonë.

Imazhet janë kapur më 24 tetor dhe mësohet se anija ka qënë18,906 kilometra larg Jupiterit.  Kjo është përafërsisht distanca ndërmjet Nju Jorkut  dhe Perth, Australi.

Fotot po janë shpërndarë gjerësisht në rrjetet sociale, ndërkohë që qytetarët komentojnë vazhdimisht se pamjet e reja nga Saturni të lënë pa frymë.

Image
Image

 

 

(Kosova Sot)

2 orë e 4 minuta më parë
22/10/18